Lidhje

Një lagje në Uashington


Ditën kur Barak Obama u shpall fitues i zgjedhjeve, në një lagjë të kryeqytetit Uashington pati festime të mëdha spontane.

Eshtë fjala për një lagje, të quajtur Rruga U, e cila në të kaluarën ka qenë e shkatërruar nga tensionet dhe trazirat racore.

Trazirat shpërthyen 40 vjet më parë, natën kur u vra me atentat udhëheqësi i të drejtave civile Martin Luter King.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës Kris Simkins ishte ditët e fundit në këtë lagje e cila tashmë e ka lenë pas të kaluarën e zymtë për t'u bërë përsëri një simbol natën e zgjedhjeve. Kronikën mund ta ndiqni të mërkurën më 3 dhjetor në programin Ditari.

XS
SM
MD
LG