Lidhje

Diabeti ndikon në humbjen e kujtesës


Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se diabeti mund të nxisë rrezikun për humbjen e kujtesës tek të moshuarit. Mjekët morrën në shqyrtim mijëra pacientë me diabet të tipit dy dhe panë se ata që ishin shtruar në spital për shkak të nivelit të ulët të sheqerit në gjak, kishin më shumë gjasa për t’u prekur nga dementja. Më hollësisht, të martën në emisionin televiziv Ditari.

XS
SM
MD
LG