Lidhje

OSBE barazon krimet naziste me ato staliniste


Ligjvënësit e OSBE-së miratuan sot në Vilnius të Lituanisë një rezolutë, që barazon krimet naziste dhe atyre të Stalinit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Rezoluta, që u miratua nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së, kërkon që 23 gushti të deklarohet dita e kujtimit të viktimave të dy regjimeve, atij nazist, edhe atij stalinist. Regjimi i Adolf Hitlerit dhe ai i Stalinit akuzohen për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

Delegacioni rus e bojkotoi votimin. Rusia tha se rezoluta nënvleftëson kontributin e sovjetikëve në fitoren kundër nazizmit.

Më 23 gusht të vitit 1939, Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik nënshkuran Paktin Molotov-Ribbentrop, një marrëveshje e cila e ndau Evropën në dy sfera influence dhe çoi në fillimin e Luftës së Dytë Botërore. (ze)

XS
SM
MD
LG