Lidhje

Skocia liroi një libian të burgosur për shkaqe shëndetësore


Skocia liroi për shkaqe shëndetësore një libian që vuante dënimin me burgim të përjetshëm për hedhjen në erë në vitin 1988 mbi Lockerbie të një avioni duke shkaktuar vdekjen e 270 vetave.

Ministri skocez i drejtësisë, Kenny MacAskill e njoftoi lirimin sot në Edinburg, duke thënë se kjo u bë për arsye humanitare. Autoritetet thonë se personi në fjalë, ish zyrtari libian i zbulimit Abdel Baset al-Megrahi, është në prag të vdekjes nga kanceri.

Menjëherë pas lirimit, Megrahi u dërgua me një ambulancë në një aeroport aty afër dhe pastaj u mor me një avion që kishte ardhur posaçërisht për të nga Libia.

Hamendjet e shprehura kohët e fundit për lirimin e parakohshëm të Megrahit i zemëruan familjet e viktimave, shumë prej të cilëve ishin studentë amerikanë që ktheheshin nga studimet në Europë. Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë thoshte se Shtetet e Bashkuara shprehin keqardhje të thellë për vendimin e Skocisë./ap.

XS
SM
MD
LG