Lidhje

Libi: Gadafi mirëpret autorin e bombës në avionin mbi Lokërbi


Udhëheqësi Moamar Gadafi përqafoi të dënuarin për shpërthimin Lockerbie, Abdel Baset Al Megrai ndërsa ai mbërriti në Libi pas lirimit nga burgimi i përjetshëm.

Zoti Gadafi vlerësoi autoritetet skoceze për atë që e quajti kurajo për të lejuar Megrahin të kthehet në shtëpi. Ai vuan nga një sëmundje e pashërueshme.

Britania dhe Shtetet e Bashkuara e dënuan pritjen prej heroi të personit që u dënua për vrasjen e 270 njerëzve në shpërthimin e avionit në vitin 1988.

Ndërkohë ministria e jashtme britanike mohoi akuzat se lirimi i Megrahit lidhet me një marrëveshje tregëtie.

Media citoi djalin e zotit Gadafi të ketë thënë se lirimi është i lidhur me interesa komerciale në Libinë e pasur me naftë. Por një zëdhënës i ministrisë së jashtme britanike tha se nuk ka asnjë marrëveshje.

XS
SM
MD
LG