Lidhje

Sulmi taleban në Pakistan vret 8, përfshi 3 amerikanëNjë shpërthim me bombë në Pakistanin veriperëndimor vrau tetë njerëz dje, përfshi tre anëtarë të presonelit ushtarak amerikan që po shkonin në ceremoninë e hapjes së një shkolle vajzash që u rinovua me ndihmën amerikane.

Zyrtarët pakistanezë thanë se të paktën tre nxënëse dhe një ushtar vendor u vranë në sulm dhe se më shumë se 60 të tjerë u plagosën. Talebani në Pakistan mori përgjegjësinë për shpërthimin.

Shefi i policisë së distriktit, Mumtaz Zaren i tha Zërit të Amerikës se militantët aktivizuan bombën ndërsa autokolona e ushtarëve po kalonte pranë shkollës në distriktin Dir i Poshtëm në afërsi të Luginës Swat, zonë e njohur si pikë e fortë për Talebanin.

Një deklaratë nga ambasada amerikane në Islamabad tha se personeli ushtarak amerikan ishte pjesë e një programi stërvitor me trupat paraushtarake në veriperëndim.

XS
SM
MD
LG