Lidhje

Numri i të zhdukurve në New York arrin në më shumë se 6,300 - 2001-09-17


Kryetari i bashkisë së qytetit New York, Rudolph Giuliani, tha se numri i personave që figurojnë të humbur nga sulmet terroriste kundër Qendrës Botërore të Tregtisë u rrit dje me rreth një mijë, duke arritur në më shumë se 6 mijë e 300. Zoti Giuliani tha se në shifrat e reja përfshihen qytetarë të vendeve të tjera që nuk ishin përfshirë në listat e mëparshme. Deri tani nga rënojat janë nxjerrë 241 trupa.

Ndërkohë, kryeministri biritanik, Tony Blarir, mori dje pjesë në një shërbesë përkujtimore për viktimat e sulmit në kishën Shën Thomas të New Yorkut. Kryeministri Blair u tha të pranishmëve se lidhjet midis Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë qenë të forta për dekada, janë forcuar edhe më shumë pas sulmeve të javës së kaluar.

XS
SM
MD
LG