Lidhje

Takimi i ministrave të jashtëm të BE-së - 2001-12-10


Lindja e Mesme, rindërtimi i Afganistanit dhe zgjerimi i Bashkimit Evropian pritet të jenë temat kryesore të bisedimeve të sotme të Brukses të ministrave të jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian. Ministri i Jashtëm izraelit, Shimon Perez dhe kryenegociatori palestinez, Nabil Shaath do të informojnë ministrat e 15 vendeve anëtare të Bashkimit mbi dhunën në Lindjen e Mesme. Ministrat do të diskutojnë gjithashtu rolin e Bashkimit Evropian në rindërtimin e ekonomisë së Afganistanit si dhe infrastrukturës së këtij vendi. Krahas kësaj, ministrat e Bashkimit Evropian pritet të shqyrtojnë masat kundër terrorizmit të mara nga qeveritë e ndryshme të vendeve evropiane dhe përparimin e bërë në zgjerimin e Bashkimit drejt lindjes. Takimi një ditor zhillohet në prag të takimit vjetor të nivelit të lartë të Bashkimit Evropian, që është caktuar të fillojë të premten në Bruksel.

XS
SM
MD
LG