Lidhje

Çmimi i Muzikës Amerikane - 2002-01-14


Momenti kulmor i ceremonisë ishte çmimi i artistit më të mirë të shekullit për mbretin e musikës pop/rock Michael Jackson. Por përfundimi ishte ndryshe pasi Jackson falenderoi një listë të gjatë me njerëz dhe përfaqësuesit e tij tërhoqën në minutat e fundit një vidio të riprodhuar me këngën e tij të famshme Man in the Mirror. Fati i buzëqeshi edhe këngetares Alicia Keys e cila ishte kandidate në 5 kategori. Ajo mori çmimin e këngëtares së re më të mirë, si për muzikën rhythm & blues ashtu edhe në atë pop/rock. Kënga e saj Songs in a Minor ishte albumi më i shitur nga një artist rroku për 2001 me 4 presje 2 milion kopje të shitura. Keys humbi garën për artisten më të mirë femër për muzikën pop/rock të cilën e fitoi Janet Jackson. Këngëtarja Aaliyah e cila vdiq në një aksident ajror në gusht fitoi çmimin për albumin më të mirë dhe artisten më të mirë në kategoritë soul dhe R&B. McGraw fitoi çmimet për artistin më të mirë dhe albumin më të mirë në kategorinë e muzikës country.

Destiny’s Child u vlerësua si grupi më i mirë për muzikën soul dhe R&B ndërsa albumi i tyre Survivor fitoi çmimin e albumit më të mirë për muzikën pop rock.

Fitues të tjerë ishin ’N Sync (albumi më i mirë pop/rock), Sade (artistja më e mirë e kohës), Limp Bizkit (artisti më i mirë i muzikës alternative) Nelly (artisti më i mirë i i muzikës rap/hip hop Enrique Iglesias (artisti më i mirë i muzikës latine).

Ky ishte edicioni i 29 i çmimit të muzikës amerikane dhe prezantues të shfaqjes ishin Sean P. Diddy Combs dhe Jenny McCarthy. Në shfaqje kishte interpretime nga Britney Spears, Cher, Lenny Kravitz dhe Kid Rock.

XS
SM
MD
LG