Lidhje

Musharaf: Pakistani gati për luftë (19 janar) - 2002-01-19


Presidenti i Pakistanit, Pervez Musharaf, tha se ndihet i fyer nga mënyra se si India vlerësoi masat e tij kundër terrorizmit, dhe paralajmëroi se Pakistani është gati për luftë. Në një mbledhje të mbajtur dje në Islamabad me akademikë fetarë, gjenerali Musharaf tha se vendi i tij nuk është i detyruar t’u tregojë të tjerëve se çfarë masash po merr. Javën e kaluar ai mbajti një fjalim historik ku dënonte terrorizmin. Fjalimi i tij u pasua nga arrestimi i dy mijë vetave dhe nxjerrja jashtë ligjit e 5 grupeve ekstremiste muslimane. India fajëson 2 nga këto grupe për sulmin e muajit të kaluar kundër parlamentit në New Delhi, ku gjetën vdekjen 14 persona. Të dyja palët kanë grumbualluar forca të mëdha ushtarake përgjatë kufirit të tyre të përbashkët.

XS
SM
MD
LG