Lidhje

Leka Zogu në Shqipëri - 2002-06-28


Pretendenti për fronin mbretëror të Shqipërisë u kthye në vendlindjen gati të panjohur për të, pasi kishte kaluar pothuajse gjithë jetën në mërgim.

63 vjeçari Leka Zogu, që jetonte në Afrikën e Jugut prej 20 vjetësh u kthye sot në Shqipëri. I biri i mbretit Zog të Shqipërisë shoqërohej nga e ëma, e shoqja, djali dhe kunata e tij.

Leka Zogu nuk tha nëse ka në plan të ndërmarrë aktivitete politike.

Familja e Leka Zogut u largua nga Shqipëria, në prag të pushtimit italian në vitin 1939, vetëm tre ditë pas lindjes së tij. Më pas erdhën në pushtet komunistët dhe e nxorrën jashtë ligjit monarkinë në 1946. Leka Zogu jetoi në vende të ndryshme, pas vdekjes së të atit në vitin 1961.

Më parë, këtë vit qeveria e Tiranës rrëzoi akuzat kundër Leka Zogut, që kishin të bënin me përdorim armësh që shkaktoi viktima, në një tubim politik, gjatë një vizite të tij në Shqipëri, në vitin 1997.

XS
SM
MD
LG