Lidhje

Senati amerikan vazhdon diskutimin për Irakun - 2002-08-01


Një komision i Senatit amerikan zhvillon sot ditën e dytë të një seance me pyetje përgjigje për të shqyrtuar pasojat e mundshme të ndonjë përpjekjeje për të larguar me forcë nga pushteti presidentin irakian Sadam Husein.

Dje, anëtarë të Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë e paralajmëruar administratën e presidentit Bush të mos ndërmarrë ndonjë veprim të njëanshëm ushtarak për rrëzimin e udhëheqësit irakian. Ata i bënë thirje presidentit Bush të shqyrtojë implikimet ushtarake, ekonomike si dhe në politikën e jashtme të një veprimi të tillë.

Ish-kryeinspektori i Kombeve të Bashkuara për armët, Richard Butler, dëshmoi se Iraku ka programe aktive për armë biologjike dhe kimike. Ai shtoi se Iraku mund të jetë pranë prodhimit të bombës bërthamore.

XS
SM
MD
LG