Lidhje

Palestinezët dhe izraelitët bisedojnë për çështje të sigurisë - 2002-08-15


Zyrtarë të larët izraelitë dhe palestinezë takohen sot për bisedime rreth çështjeve të sigurisë, një ditë pasi Izraeli ra dakord të çbollokojë edhe 14 milionë dollarë të tjerë nga të ardhurat palestineze prej taksave.

Izraeli e bëri këtë premtin dje, pas bisedimeve që Ministri i Jashtëm, Shimon Peres, zhvilloi në Jeruzalem me zyrtarë të lartë palestinezë. Këto fonde ishin bllokuar që nga shpërthimi i kryengritjes palestineze, thuajse dy vjet më parë. Izraeli ka thënë se fonde të tilla janë përdorur për të financuar sulme terroriste kundër izraelitëve.

XS
SM
MD
LG