Lidhje

Vazhdon të Përhapet Sindroma Akute e Rrugëve të Frymëmarrjes ose SARS - 2003-04-01


Zyrtarë të shëndetësisë në mbarë botën po marrin masa kundër përhapjes së shpejtë të një virusi të panjohur. Sëmundja e njohur si Sindroma Akute e Rrugëve të Frymëmarrjes ose SARS ka prekur të mbi 5500 persona përfshi 65 në Shtetet e Bashkuara, dhe ka shkaktuar vdekjen e të paktën 50 vetave.

Mjekët ende nuk e dine me saktesi se Çfare e shkakton kete infeksion. Si masa parandaluese autoritetet kanë mbyllur spitale, shkolla e izoluar apartamente e ndërtesa banimi nga Hong Kongu në Kinë deri në Ontario në Kanada.

Shkencëtarët dhe punonjësit e shëndetësisë në mbarë botën po shqetësohen përditë e më shumë ndërsa njihen me karakteristika të reja të këtij virusi misterios që përhapet me lehtësi.

Dr. Julie Gerberding, drejtore e Qëndrës për Kontrollin e Sëmundjeve thotë: “Kjo epidemi globale vazhdon të përhapet. Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton për 1491 raste infektimi dhe 54 të vdekur, plus 62 raste në Shtetet e Bashkuara. Ne vazhdojmë ta trajtojmë koronavirusin e ri si hipotezë për studimin e këtij rasti. Të dhënat në rritje nga laboratorë ndërkombëtarë e mbështesin këtë hipotezë, por ne gjithashtu po studiojmë edhe viruse të tjera të mundëshme.”

Zyrtarët e shëndetësisë në Ontario të Kanadasë njoftojnë se kanë hasur të paktën 100 raste të prekjes nga virusi i panjohur dhe kanë izoluar tre grupe ku prejradhja e virusit të shpie tek punonjësit e shëndetësisë në klinika e spitale, tek pacientët dhe vizitorët.

Kanadezja e parë që vdiq nga Sindroma Akute e Rrugëve të Frymëmarrjes ishte kthyer nga një vizitë në Hong Kong ku ajo ishte prekur nga sëmundja.

Dr. Gerberding thotë: “Bazuar në hetimet e deritanishme, ne besojmë se mënyra kryesore e përhapjes si virusit është nëpërmjet të shtimës e kollitjes. Por ne besojmë se virusi mudn të përhapet edhe nëpërmjet frymës dhe prekjes së objekteve të kontaktuara nga i sëmuri.”

Kina është vendi më i prekur nga ky virus. Madje, përhapja e virusit ka detyruar zyrtarët e Forumit Ekonomik Botëror të anulojnë takimin e tyre të nivelit të lartë të afaristëve në Kinë që ishte planifikuar për më 14 prill.

Edhe mjeku italian i pari që identifikoi virusin vdiq të dielën. Organizata Botërore e Shëndetësisë shqetësohet veçanërisht rreth Hong Kongut ku çdo ditë njoftohen për dhjetra raste të reja infektimi.

Autoritetet shëndetësore po marrin masa parandaluese. Ata u bëjnë thirrje njerëz të të gjitha moshave të përdorin maska frymëmarrjeje. Vendet publike, sallat, korridoret, stacionet e mbyllura u janë nënshtruar disinfektimeve. Qeveria ka shpallur masën e karantinës 10 ditëshe për çdo person që ka patur kontakte të ngushta me viktimën e infektuar.

Ekspertët thonë se virusi qe shkakton këte infeksion i ngjan viruseve të tjerë të zakonshëm që shkaktojnë grip e të ftohur, por që e ruan fuqinë ngjitëse deri në 10 ditë pas shfaqjes së simptomës së parë.

Qëndra amerikane për kontrollin e Sëmundjeve thotë se kundër sindromës akute të rrugëve te frymëmarrjes deri tani nuk ka patur efekt asnjë ilaç anti virus apo trajtim tjetër.

XS
SM
MD
LG