Lidhje

Haiti: gjendje e jashtëzakonshme - 2004-03-04


Në Haiti është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në përpjekje për të vendosur qetësinë pas dorëheqjes dhe largimit të presidentit Jean Bertrand Aristide.

Kryeministri Yvon Neptune e bëri njoftimin dje, ndërkohë që në kryeqytetin Port o Prince vazhdonin incidentet e dhunës.

Udhëheqësi i forcave kryengritëse Guy Phillippe tha se trupat e tij janë të gatshme të çarmatosen.

Kryengritja e armatosur që filloi katër javë më parë çoi në dorëheqjen e zotit Aristide.

Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera vazhdojnë të shtojnë forcat e sigurimit në Haiti në përjekje për të mbrojtur objekte kyçe.

Ndërkaq, organizata e 15 vendeve të Karaibeve ka bërë thirje për një proces të pavarur ndërkombëtar për të sqaruar largimin e papritur të zotit Aristide nga Haiti.//ii

XS
SM
MD
LG