Lidhje

Kryeministri i ri i Kosovës: ”Qeveria serbe ka trilluar të dhëna se kam kryer krime lufte” - 2004-12-09


Kryeministri i ri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se qeveria serbe ka trilluar të dhëna se ai ka kryer krime lufte nga fundi i viteve 1990.

Zoti Haradinaj i tha agjencisë së lajmeve Rojter se të vetmet të dhëna që Gjykata e Kombeve të Bashkuara për Krime Lufte ka kundër tij janë dhënë nga Serbia.

Ai e cilëson veten si një qytetar që ka kryer detyrën e tij dhe thotë se është i gatshëm të mbrojë veprimtarinë e tij të gjatë luftës.

Zyrtarët serbë akuzojnë se ai mban përgjegjësinë për afro 700 vrasje dhe rrëmbime gjatë luftimeve midis shqiptarëve dhe forcave serbe në Kosovë nga fundi i viteve 1990.

Ata u përpoqën, por pa sukses, të bindnin administratën e Kombeve të Bashkuara për Kosovën që të hidhte poshtë zgjedhjen e zotit Haradinaj në postin e kryeministrit. //az//

XS
SM
MD
LG