Lidhje

Afganistan: Sulm në një bazë ajrore amerikane dhe të NATO-s


Një zyrtar i sigurimit afgan u vra dhe disa të tjerë u plagosën; Talibanët morën përgjegjësinë

Zyrtarët afganë thanë se autorë sulmesh vetëvrasëse sulmuan sot në mëngjes një bazë të forcave ajrore amerikane dhe të NATO-s në pjesën lindore të vendit.

Zyrtarët thanë se sulmuesit aktivizuan dy makina plot me eksploziv përjasha hyrjes së aeroportit në Xhalalabad, ndërsa disa sulmues të tjerë u përpoqën të hynin në bazë.

Autoritetet thanë se një zyrtar i sigurimit afgan u vra dhe disa të tjerë u plagosën. Edhe persona të tjerë mendohet të kenë qënë autorë sulmesh. Një polic lokal tha se disa u trupa u gjetën në vendin e ngjarrjes.

Autoritetet thanë se sulmi zgjati rreth dy orë, por asnjë kryengritës nuk ishte në gjendje të hynte në bazën ajrore ndërkombëtare.

Talibanët morën përgjegjësinë për sulmin.
XS
SM
MD
LG