Lidhje

Afganistan: Talebanët islamikë marrin një distrikt strategjik


Talebanët islamikë Afganistanin e veriut kanë marrë një distrikt strategjik rëndësishëm pranë kufirit me Turkmenistanin dhe kërcënuan një kryeqendër province, duke vrarë dhjetëra trupa afganë një seri sulmesh.

Gjatë tre ditëve fundit, kryengritësit kanë intensifikuar sulmet gjithë vendin, kanë marrë territor dhe kanë vrarë shumë se 80 ushtarë Forcës Kombëtare Afgane trajnohen nga ushtria amerikane.

Zyrtarët thanë hënën se luftëtarët talebanë sulmuan qarkun Khamyab provincën Jowzjan nga shumë drejtime dhe e morën brenda natës. Shefi i policisë provincës, i tha Zërit Amerikës se forcat qeveritare u tërhoqën nga zona për shmangur viktimat mes civilëve.

Zyrtari nuk pranoi fliste për viktimat midis forcave tij, por sipas raportimeve, luftime u vranë tetë policë dhe disa tjerë u plagosën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG