Lidhje

Presidenti Trump mund të tërheqë gjysmën e trupave nga Afganistani


Sipas njoftimeve, Presidenti Donald Trump po shikon mundësinë e një tërheqjeje të konsiderueshme trupave amerikane nga Afganistani, afërsisht gjysmën e shumë se 14 mijë trupave vendosura atje.

Sipas planit, rreth 7 mijë trupa amerikane do kthehen SHBA muajin janar ndërsa pjesa tjetër muajt e ardhshëm, një tërheqje me faza.

Trupat amerikane janë pjesë e një force NATO-s, nuk është e angazhuar luftime, misioni kryesor i cilës është trajnimi dhe këshillimi i forcave afgane marrjen e përgjegjësive për garantimin e sigurisë vend.

Administrata Trump po përpiqet për një zgjidhje negociuar për t’i dhënë fund luftës Afganistan, përfshin zhvillimin e bisedimeve me talebanët.

Në letrën e dorëheqjes tij dorëzuar presidentit Trump, sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis nuk përmendi mënyrë posaçme Afganistanin, por shkruante se presidenti "gëzon drejtën për pasur një sekretar Mbrojtjeje, pikëpamjet e cilit përputhen me tijat”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG