Lidhje

Sot, 11 vjetori i luftës në Afganistan


Më tepër se 3 mijë anëtarë të forcave të koalicionit kanë vdekur në këtë luftë, mes tyre 2 mijë amerikanë.

7 tetori shënon 11 vjetorin e luftës në Afganistan, nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara. Kjo është lufta më e gjatë në historinë amerikane. Më tepër se 3 mijë anëtarë të forcave të koalicionit kanë vdekur në këtë luftë, mes tyre 2 mijë amerikanë. Në luftën e Afganistanit kanë vdekur edhe mijëra civilë afganë. Shkak për fillimin e luftës ishin sulmet terrorite të 11 shtatorit të vitti 2001.

Më pak se një muaj më vonë, trupat amerikane shkuan në Afgansitan, për të luftuar dhe sulmuar militantët e Al kaidës dhe qeveribë talebane në pushtet të asja kohe, që mbronte organizatën terroriste. Talebanët u shpartalluan me shpejtësi, por kryengritja e militantëve u fuqizua në vite.

Shtetet e Bashkuara dhe trupat ndërkombëtare muajt e fundit janë ndeshur nga sulmet nga brenda radhëve, që janë sulmet e ushtarëve dhe policisë afgane ndaj trupave perëndimore. Forcat e koalicionit kanë filluar tashmë tërheqjen nga Afganistani. Të gjitha trupat luftarake janë në plan të largohen prej andej deri në fund të vitit 2014.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG