Lidhje

Berisha: Dialogu Prishtinë-Beograd të vazhdojë pavarësisht nga zhvillimet në veri

  • Armand Mero
  • Zëri Amerikës

Në Shqipëri, kryeministri Sali Berisha tha sot në fillim të mbledhjes së qeverisë, se dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të vazhdojë pa u penguar nga zhvillimet në veri të Kosovës ne kufirin me Serbinë

Për situatën e krijuar ne veri të Kosovës kryeministri Sali Berisha kishte diskutuar edhe pak ditë më parë, të dielën e shkuar në Dhërmi ku ndodhej me pushime, me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaci. Zoti Berisha edhe sot ka rikonfirmuar se veprimet e qeverisë së Prishtinës ishin legjitime dhe se sipas tij është një ngjarje shumë e rëndë që një grusht aventurierësh apo kontrabandistësh të kërcënonin rendin kushtetues të një vendi të lirë e të pavarur. Kryeministri shqiptar u shpreh I gatshëm për dërgimin e trupave të ushtrisë shqiptare në mbështetje të Kfor I cili ditët e fundit ka kërkuar trupa shtesë. Kryeministri Berisha saktësoi megjithatë se trupat shqiptare nuk do të angazhoheshin në zonat problematike, por në zona të tjera ku do të shkojnë duke u spostuar detyrat.

XS
SM
MD
LG