Lidhje

Duma ruse miraton një ligj për Shërbimin Federal të Sigurimit

  • Zëri Amerikës

Duma ruse miraton një ligj për Shërbimin Federal të Sigurimit

Dhoma e Ulët e parlamentit rus, Duma, miratoi një ligj që zgjeron kompetencat e Shërbimit Federal të Sigurimit, agjencia që pasoi KGB-në.

Në bazë të ligjit të miratuar nga Duma, Shërbimi Federal i Sigurimit mund të paralajmërojë njerëzit që dyshohen se janë duke përgatitur krime.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se kompetencat e reja mund të përdoren për të frikësuar disidentët.

Deputetët komunistë dhe ata të një partie tjetër, votuan kundër projekt-ligjit, i cili do të kalojë tani në dhomën e lartë të parlamentit ku pritet të miratohet.

XS
SM
MD
LG