Lidhje

Përvjetori i bombardimeve të Natos kundër Serbisë


Përvjetori i bombardimeve të Natos kundër Serbisë

Si sot 11 vjet më parë, më 24 mars 1999, NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, e cila i dha fund luftës gati dyvjeçare në Kosovë. Institucionet dhe qytetarët e Kosovës e vlerësojnë këtë ditë si një ngjarje më rëndësi vendimtare për të historinë e vendit i cili dy vjet më parë shpalli pavarësinë e tij, duke nxitur reagimin e zemëruar të Beogradit dhe serbëve lokal.

XS
SM
MD
LG