Lidhje

Haiti, Republika Domenikane përgatiten për Stuhinë Emili

  • Zëri Amerikës

Haiti, Republika Domenikane përgatiten për Stuhinë Emili

Qindra mijëra haitianë që po jetojnë nëpër kampe po përgatiten për rreshjet e rrëmbyeshme si dhe shkarjet e mundshme të dheut e përmbytjet që mund të sjellë stuhia tropikale Emili.

Ata jetojnë në këto kampe që nga tërmeti shkatërrimtar i vitit të kaluar që goditi Haitin.

Stuhia ka sjellë shira të rrëmbyer në ishullin e Hispanolës, i cili ndahet mes Haitit dhe Republikës Domenikane.

Emili po sjell erëra me shpejtësi deri në 90 km në orë.

Qendra e Uraganëve në Majami thotë se stuhia Emili mund të sjellë deri në 50 cm rreshje në Haiti dhe Republikën Domenikane, gjë që rrezikon të shkaktojë përmbytje, ose shkarje të dheut.

XS
SM
MD
LG