Lidhje

British Petrolium nxorri të shtunën mbi 21000 fuçi nafte në Gjirin e Meksikës

  • Zëri Amerikës

Kompania e naftës British Petrolium thotë se sistemi i krijuar në Gjirin e Meksikës për të nxjerrë naftën nga pusi i dëmtuar kapi dje gjithsejt 21040 fuçi nafte.

Me anë të një deklarate dje, kompania tha se nafta e nxjerrë u grumbullua dhe një pjesë u dogj, por sasia totale e nxjerrë ishte më pak se një ditë më parë për shkak të mbylljes së sistemit për të korregjuar një problem.

BP e mbylli njërin prej sistemeve të frenimit të rrjedhjes së naftës të premten vonë për 10 orë.

Po sot, administratori i pavarur, që mbikqyr fondin prej 20 miliardë dollarësh për të kompensuar viktimat e rrjedhjes së naftës në Gjirin e Meksikës tha se çdo dëm do të paguhet me shpejtësi.

Kompania e naftës British Petroleum pranoi javën e kaluar në përgjigje të një kërkesë të Presidentit Barak Obama për të kompensuar bizneset dhe individët, që janë dëmtuar ekonomikisht nga katastrofa.

XS
SM
MD
LG