Lidhje

Intervistë me ish-të përndjekurin politik Viktor Martini


Intervistë me ish-të përndjekurin politik Viktor Martini

22 vjet më parë, më 14 janar të vitit 1990, mijëra banorë të Shkodrës u grumbulluan në qëndër të qytetit dhe për disa orë zhvilluan në heshtje një tubim proteste, qe synonte rrëzimin e monumentit të Stalinit. Kjo demonstratë masive, bëri bujë brenda e jashtë vendit. Sigurimi i Shtetit arrestoi të gjithë organizatorët e kësaj demostrate, të cilët u liruan vetëm në marsin e vitit 1991, pas protestave të vazhdueshme, që kërkonin, mes të tjerash, edhe lirimin e të burgosurve politikë. Një prej organizatorëve të kësaj demonstrate, zoti Viktor Martini, i cili prej disa vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara, dha një intervistë për Zërin e Amerikës në emisionin televiziv Ditari

XS
SM
MD
LG