Lidhje

25 vjet marrëdhënie diplomatike SHBA-Shqipëri


Ambasada e Shqipërisë në Uashington mbajti një ceremoni të enjten me rastin e 25 vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, pas përmbysjes së komunizmit në Shqipëri. Në pritjen e organizuar nga ambasadorja Floreta Faber, merrnin pjesë ambasadori amerikan në Shqipëri, Donald Lu, ish-ambasadorët Alexander Arvizu, John Withers, Marcie Ries dhe Marisa Lino. Në ceremoni ishte edhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ambasadorja Faber, drejtori i zyrës për çështjet e Evropës Jugore dhe Qendrore Thomas Yazdgerdi dhe ambasadori Lu përshëndetën këtë përvjetor të rëndësishëm për marrëdhëniet mes dy vendeve. Marrëdhëniet diplomatike u vendosën fillimisht në vitin 1922 dhe u ndërprenë pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste në vitin 1939. Megjithë një përpjekje për të rilidhur marrëdhëniet në vitin 1945, ato mbetën të ndërprera gjatë regjimit komunist.

US-Albania relations
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG