Lidhje

Marijuana shqiptare vazhdon të trafikohet drejt Italise


Të dhënat e publikuara nga Drejtoria Qëndrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali, vijojnë të flasin për përmasa të bllokimit të lëndëve narkotike me prejardhje kryesisht nga Shqipëria.

Sipas burimeve zyrtare të Antidrogës, vetëm gjatë muajit tetor të këtij viti në Itali janë bllokuar rreth 10,6 tonë lëndë narkotike (marijuanë dhe kanabis), nga 6,2 tonë që ishin bllokuar tetorin e vitit 2016.

Sipas burimeve zyrtare italiane, rreth 8.5 tonë e lëndës narkotike, e sekuestruar në tetor të këtij viti, ishte e llojit marijuanë me prejardhje në masën dërrmuese nga Shqipëria, ndërsa rreth 2,1 tonë ishte hashash.

Sipas Antidrogës Italiane policia arrestoi në tetor të këtij viti rreth 2.208 persona nga të cilët 1.108 ishin të huaj, në një masë të madhe shqiptarë.

Të dhënat italiane flasin për një rritje të ndjeshme të trafikut të drogës gjatë vitit 2017, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2016. Shqipëria mbetet furnizuesi më i madh i tregut italian me marijuanë të kultivuar në zona të ndryshme të vendit.

Megjithë operacionet e shtuara të policisë shqiptare dhe italiane, sidomos muajt e fundit, grupet kriminale arrijnë të transporotjnë përmes detit nga Vlora në brigjet italiane sasi të mëdha marijuane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG