Lidhje

Presidenti Nishani kthen pas tre ligje


Në Shqipëri, presidenti Bujar Nishani ktheu sot për rishqyrtim në parlament tre ligje të miratuara me votat e shumicës së majtë në seancën e fundit të 31 korrikut. Bëhet fjalë për Ligjin e ri për policinë e Shtetit, si dhe ndryshimet në ligjin për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, dhe ato për Gjykatën administrative. I menjehërshëm ka qenë reagimi i kryeministrit Edi Rama. Duke ju referuar ligjit për policinë ai është shprehur se presidenti ka përdoruar sipas tij, pseudoargumentat e partisë demokratike dhe ka shtuar se megjithatë parlamenti do ta kalojë sërish atë pa asnjë ndryshim.

Pres. Nishani kthen tre ligje në parlament
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Duket se është kthyer më shumë në një luftë nervash marrëdhënia mes presidentit Bujar Nishani dhe shumicës së majtë qeverisëse. Një marrëdhënie e cila ka nisur e tendosur dhe ka vazhduar përmes një acarimi në rritje, me episode ku nuk kanë munguar shkëmbimet e replikave dhe akuzave të forta mes palëve. Vendimi i sotëm i kreut të shtetit për të kthyer tre ligje të miratuara në seancën e fundit të 31 korrikut, vetëm me votat e së majtës, bëhet kështu pjesë e këtij mozaiku konfliktesh.

Në ligjin për Policinë e shtetit presidenti Nishani ka kundërshtuar kalimin e kompetencave të ruajtjes së personaliteteve nga Garda te policia, varësinë e Policisë së Shtetit direkt te Ministri si dhe krijimin e Byrosë kombëtare të Hetimit, një strukturë e trumbetuar nga qeveria si një mekanizëm që do të forcojë dukshëm luftën ndaj korrupsionit, por që sipas presidentit Nishani, krijon një paralelizëm me prokurorinë dhe policinë gjyqësore.

Një tjetër ligj i kthyer është ai me ndryshimet për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, i cili u shoqërua me debate të shumta dhe me kundërshti të forta dhe nga vetë KLD-ja. Por presidenti ka kundërshtuar vetëm një aspekt të tij, atë që lidhet me kufizimin e përzgjedhjes së kandidatëve për nënkryetar, vetëm mes tre anëtarëve të Këshillit të propozuar nga parlamenti.

Po kështu, në ndryshimet për gjykatat administrative, presidenti nuk është dakort me kompetencat që i njihen kancelarit për emërimin e shkarkimin e ndihmësave ligjor, duke qenë se kancaleri është një figurë nën varësinë e ministrit të Drejtësisë.

Ndaj vendimit të presidentit reagoi kryeministri, i cili komentoi në Twitter kthimin pas të ligjit për policinë duke shkruar se ndiente “keqardhje” e duke theksuar se presidenti “rreshton pseudoargumentat e PD për një ligj të punuar me partnerët ndërkombëtarë”.

Me tej në një tjetër postim kryeministri shprehet se “Eshtë e kotë. Refoma nuk ndalet” dhe se parlamenti “do ta kalojë përsëri Ligjin e Policisë pa asnjë ndryshim”, duke ju referuar të drejtës së deputetëve për të mos marrë parasysh vërejtjet e kreut të shtetit.

Të hënën që shkoi kthimi pas i ndryshimeve në ligjin për Shkollën e Magjistraturës provokoi një zinxhir replikash mes kryeminisrit dhe presidentit përmes rrjeteve sociale. Kreu i shtetit kritikoi kryeministrin për autoritarizëm, apo për të ashtuquajtura reforma që sipas tij ishin një plotësim i tekave të zotit Rama.

Ndërsa shumica e majtë ka kthyer pas disa kandidatura të kreut të shtetit për emërime gjyqtarësh, ky i fundit nga ana e tij ka bërë të njejtën gjë me një numër jo të vogël ligjesh, ndërsa në disa raste të tjera e ka shprehur mosaprovimin e tij, duke kaluar në heshtje, të paktën 5 ligje, që nga fillimi i këtij viti.

XS
SM
MD
LG