Lidhje

Zyrtari i lartë i SHBA Tom Kantrimen komenton zhvillimet në Shqipëri

  • Armand Mero
  • Tiranë

Zyrtari i lartë i SHBA Tom Kantrimen komenton zhvillimet në Shqipëri

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Tom Kantrimen tha sot në Tiranë se përparësia e Shteteve të Bashkuara është që të ndihmojnë Shqipërinë në zhvillimin e shtetit ligjor dhe ngritjen e institucioneve që të jenë të pavarura e që kanë aftësinë të luftojnë krimin dhe të sigurojnë një qeverisje të pastër në të gjitha nivelet. Zoti Kantrimen shtoi se udhëheqësit e partive politike duhet të sigurojnë që zgjedhjet e ardhshme nuk duhet të bëhen objekt kundërshtish duke shtuar se ai u kishte bërë thirrje si kryeministrit Sali Berisha ashtu dhe kryetarit të opozitës Edi Rama të tejkalonin pozicionet e tyre për të shkuar drejt një zgjidhjeje praktike.

XS
SM
MD
LG