Lidhje

Dy institute shqiptare dhe serbe nisin bashkëpunimin


Instituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare dhe Lëvizja Europiane e Serbisë ngritën sot një qendër të përbashkët studimore për marrëdhëniet mes dy vendeve.

Në takimin e përbashkët morën pjesë diplomatë dhe studiues nga të dy vendet, si dhe ambasadorë nga vendet e Bashkimit Europian.

Drejtuesi i Institutit Albert Rakipi, thotë se nisma synon të ndikojë në forcimin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Serbisë.

Dy institute shqiptare dhe serbe nisin bashkëpunimin
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Qendra e përbashkët studimore do të punojë për integrimin europian të dy vendeve.

Me këtë rast u publikuan të dhënat e një sondazhi mbi raportet shqiptaro-serbe.

Studiuesja Alba Çela thotë se ende ka pengesa dhe paragjykime, por nga sondazhi u zbulua edhe një qasje e gjerë pozitive, se e ardhmja është e përbashkët e të dy vendeve është në BE dhe pranë njëri-tjetrit.

Konferenca e sotme arriti në përfundimin se nevojitet një proces i përshkallëzuar bashkëpunimi në marrëdhëniet shqiptaro-serbe, sepse potenciali pozitiv është aty, derisa të dy vendet dhe shoqëritë të normalizojnë raportet.

Dy institutet e Shqipërisë dhe Serbisë pritet të afrojnë pas pak kohësh edhe institute studimore nga Kosova për t'iu bashkuar projekteve mes vendeve fqinje në rajon.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG