Lidhje

Anketimi, shumica e amerikanëve kërkojnë largimin e menjëhershëm të Presidentit Trump


Pesëdhjetë e shtatë për qind e amerikanëve duan që Presidenti republikan Donald Trump të hiqet menjëherë nga detyra, pasi ai inkurajoi një protestë këtë javë që u përshkallëzua në një trazirë me viktima brenda Kapitolit të Shteteve të Bashkuara, sipas një sondazhi të Reuters / Ipsos.

Shumica e tyre ishin sidoqoftë demokratë, me republikanët që me sa duket janë më mbështetës ndaj Presidentit Trump që shërben në ditët e fundit të mandatit të tij, i cili përfundon në 20 janar.

Sondazhi kombëtar i opinionit publik, i kryer të enjten dhe të premten, gjithashtu tregoi se shtatë në 10 nga ata që votuan për Presidentin Trump në nëntor, kundërshtuan veprimin e mbështetësve të skajshëm që hynë në Kapitol ndërsa ligjvënësit po mblidheshin për të vërtetuar fitoren në zgjedhje të demokratit Joe Biden.

Pothuajse 70% e amerikanëve të anketuar gjithashtu thanë se ata nuk i pranojnë veprimet e Presidentit Trump në prag të sulmit të së mërkurës. Në një tubim më herët gjatë ditës, Presidenti Trump kishte inkurajuar mijëra ndjekës të tij për të marshuar drejt Kapitolit.

Kaosi në Capitol Hill, në të cilin një oficer policie dhe katër të tjerë vdiqën, është dënuar gjerësisht nga demokratët dhe republikanët.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG