Lidhje

Autoritetet saudite parandalojnë një sulm në Mekë


Policia në Arabinë Saudite ka parandaluar një sulm ndaj Xhamisë së Madhe në Mekë dje duke vrarë një person që dyshohet si autori i komplotit. Policia e vrau të dyshuarin gjatë bastisjes së banesës së tij, siç njoftojnë autoritetet.

Videot e transmetuara nga televizioni shtetëror saudit tregojnë bastisjet në një shtëpi tre katëshe ku banonte autori i planit terrorist. Policia tha se kishte shkëmbyer zjarr me personin, para se ai të hidhte veten në erë duke shkaktuar shembjen e ndërtesës.

Sipas Ministrisë së Brendshme saudite, i dyshuari ishte i vetmi person që mbeti i vrarë; gjashtë civilë dhe pesë policë u plagosën.

Irani dhe organizata Hezbollah në Liban e dënuan sulmin e planifikuar të kryhej në Mekë, vendin më i shenjtë për myslimanët.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG