Lidhje

Arabia Saudite, Bahreni dhe Kuvajti heqin ambasadorët nga Siria


Arabia Saudite, Bahreni dhe Kuvajti heqin ambasadorët nga Siria

Bahreni dhe Kuvajti iu bashkuan Arabisë Saudite, duke thirrur ambasadorët e tyre nga Damasku për të protestuar shtypjen e dhunshme të dizidentëve politik.

Mbreti Abdullah publikoi një deklaratë sot ku i bën thirrje Sirisë të ndalë gjakderdhjen.

Ndërkohë aktivistët dhe banorët sirianë thanë se zjarri i artilerive filloi sot në qytetin Deir el-Zur. Forcat e sigurisë të mbështetura nga makina të blinduara kanë sulmuar qytetin qysh nga e djela. Grupet e të drejtave thanë se dje u vranë të paktën 42 persona.

XS
SM
MD
LG