Lidhje

Ish-Guvernatori Fullani shkon në arrest shtëpie


Inspektorja Elivar Golemi mbeti në arrest me burg, sipas vendimit të parë.

Gjykata e Apelit vendosi të mbajë në arrest shtëpie ish-Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, i pandehur për shpërdorim detyre në vjedhjen e 7,2 milionë dollarëve në departamentet e Bankës. Apeli rrëzoi kështu vendimin e Gjykatës së Tiranës, e cila qysh nga 5 shtatori e mbajti në arrest me burg.

Gjykata e Apelit nuk vendosi njëlloj për inspektoren Elivar Golemi, e cila mbeti në arrest me burg, sipas vendimit të parë. Apeli mbajti në arrest shtëpie tre persona të tjerë; Fatbardha Gurthi, Bahri Allushi dhe Ilir Dedja. Ata janë pjestarë të një grupi prej 18 vetësh, që akuzohen për vjedhjen në Bankë.

Avokati i mbrojtës i zotit Fullani deklaroi pas seancës gjyqësore në Apel se do të ankohet edhe për arrestin e shtëpisë dhe se do të kërkojnë hetim në gjendje të lirë. Në Gjykatën e Apelit zoti Fullani ka deklaruar se nuk ka lidhje me vjedhjen dhe se në detyrën e guvernatorit të Bankës ka zbatuar vetëm ligjit.

Hetimet për këtë vjedhje vazhdojnë. Ardian Bitraj, i akuzuari kryesor për vjedhjen e 7,2 milionë dollarëve, i deklaroi sot shtypit se për gjithçka ka vepruar i vetëm, derisa u tregoi vetë drejtuesve të Bankës për abuzimin e tij disa-vjeçar.

Ndërkaq Kryeministri Edi Rama shpërndau po sot një ftesë përmes rrjeteve për të gjithë ata shqiptarë, që punojnë e kanë përvojë në fushën bankare brenda dhe jashtë vendit, që të konkurrojnë për t'u zgjedhur anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG