Lidhje

Vlerat arkitekturore të çative të Gjirokastrës


Gjirokastra ruan vlera unike në çatitë e shtëpive disa qindra vjeçare që krijojnë ansamble të rralla arkitekturore. Mjeshtërit thonë se këto vlera duhen ruajtur gjatë ndëhyrjeve restauruese që po kryhen kohët e fundit. Pikërisht për këto vlera autentike të ndërtimit, Gjirokastra u pranua 12 vjet më parë në listën e pasurive Botërore të UNESCO-s. Korespondenti ynë Raimond Kola bisedoi me disa prej mjeshtërve të çative gjirokastrite dhe përgatiti kronikën.

Vlerat arkitekturore të çative të Gjirokastrës
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG