Lidhje

Studiuesja Zenepe Dibra flet për rolin e gruas në historinë shqiptare


Intervistë me studiuesen Zenepe Dibra
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Intervistë me studiuesen Zenepe Dibra

Studiuesja Zenepe Dibra është autore e disa librare dhe studimeve kushtuar gruas shqiptare, mes të cilëve edhe librit “Enciklopedia e Gruas Shqiptare”. Studiuesja Dibra thotë se historia veçon maft emra të grave të shquara, që kanë dhënë kontribut të veçantë në mbrojtjen e çështjes kombëtare dhe emancipimin shoqëror të gruas, shembuj që duhen vlerësuar edhe sot nga shoqëria shqiptare. Korrespondent i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, bisedoi me studiuesen Dibra dhe përgatiti kronikën:

Intervistë me studiuesen Zenepe Dibra
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG