Lidhje

Tiranë: Protesta e opozitës para kryeministrisë pa afat


Partia Demokratike nisi sot një protestë pa afat në sheshin para kryeministrisë, ku po kërkon garanci për organizimin e zgjedhjeve të lira e të drejta në qershor.

Opozita në protestë pa afat në Tiranë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00

“Duam zgjedhje të lira dhe të ndershme. Pushteti i korruptuar dhe kriminelët duan të vjedhin zgjedhjet e ardhshme” - tha zoti kryetari i Partisë Demokratike, Basha.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi sot para mijëra protestuesve nga gjithë vendi në tubimin e opozitës para kryeministrisë se “qeveria Rama e ka çuar vendin në mjerim e varfëri”, dhe “pasi ka vjedhur fondet publike tani është gati të vjedhë edhe zgjedhjet”.

“Ose do të bëjmë zgjedhje të lira ose zgjedhje nuk do të ketë. Rrugë të mesme nuk ka. Rrugë tjetër nuk ka. Zgjedhjet për fasadë, zgjedhjet e njollosura nuk do t’i pranojmë. Zgjedhjet e standardeve të krimit në vend të standardeve të Europës nuk do t’i pranojmë. Zgjedhje me kriminelë të veshur me pushtet nuk do t’i pranojmë” - tha zoti Basha.

Zoti Basha tha se Shqipëria ka nevojë të kthehet në në rrugën e sigurtë drejt të ardhmes, sepse, sipas tij, qytetarët kanë nevojë të mbrohen nga arroganca, nga padrejtësia, varfëria, korrupsioni dhe krimi.

Ai theksoi se vendi po vuan nga papunësia, e emigrimi, të cilat po e shkatërrojnë Shqipërinë.

“Qeveria Rama dështoi të sjellë një jetë më të mirë për shqiptarët, ajo nuk hapi vendet e punës dhe as mjekësinë falas, që premtoi, e tani, njerëzit janë të frikësuar për të ardhmen e fëmijëve, për shëndetin, për taksat dhe papunësinë” - tha zoti Basha.

Ai kërkoi qeveri teknike për të organizuar zgjedhjet e përgjithshme parlamentare.

Protestuesit ngritën një tendë të përmasave të mëdha në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” fare pranë zyrave të qeverisë, ndërsa organizatorët deklaruan se qëndrimi aty do të jetë pa afat.

Forcat e rendit morën një seri masash për të siguruar mbarëvajtjen e tubimit dhe asnjë incident apo konfrontim nuk e regjistrua gjatë protestës dhe ndërtimit të tendës.

Ministri i brendshëm, Saimir Tahiri u deklaroi mediave se policia është aty për të mbrojtur qytetarët dhe jo për t'u konfrontuar me ta, dhe se ata ishin të lirë të qëndronin aty.

Kryeministri Edi Rama shkroi në rrjetet sociale se 6 vjet më parë pikërisht në atë vend 4 protestues humbën jetën në demonstratën e Partisë Socialiste atëherë në opozitë, ndërsa sot autoritetet po garantonin mbarëvajtjen e protestës së demokratëve.

Një numër protestuesish po qëndrojnë në tendën e ndërtuar me shpejtësi, duke sfiduar të ftohtin dhe vështirësitë e stinës.

Shiko komentet (8)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG