Lidhje

Basha: Liria sot e kërcënuar nga diktatura e krimit


Në Tiranë, protesta e opozitës hyri sot në ditën e 11. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi para ish të dënuarve politikë të regjimit komunist, se sot liritë qytetare po kërcënohen përsëri.

“Sot jemi këtu si pjesë e një vendimi të madh popullor për t’i thënë Edi Ramës që e vetmja mënyrë për të rikthyer normalitetin në këtë vend është largimi yt dhe një qeveri teknike që do të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme,” tha zoti Basha.

Zoti Basha tha se liria sot po kërcënohet jo nga diktatura ideologjike, por nga diktatura e krimit, sepse qeveria po shkel Kushtetutën dhe ligjet për të mbrojtur kriminelët që e sollë në pushtet. Por drejtuesit e qeverisë janë shprehur se protesta e opozitës po pengon reformën në sistemin e drejtësisë. Po sot u regjistrua nga prokuroria një procedim penal ndaj zotit Basha lidhur me thirrjet për dhunë e mosbindje drejtuar protestuesve në tubime të mëparshme.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG