Lidhje

Berlusconi, në gjendje të qëndrueshme pas shtrimit me COVID


Former Italian Prime Minister and leader of the Forza Italia (Go Italy!) party Silvio Berlusconi gestures during a rally ahead of a regional election in Emilia-Romagna, in Ravenna, Jan. 24, 2020.
Former Italian Prime Minister and leader of the Forza Italia (Go Italy!) party Silvio Berlusconi gestures during a rally ahead of a regional election in Emilia-Romagna, in Ravenna, Jan. 24, 2020.

Ish kryeministri i Italisë Silvio Berlusconi është në gjendje të qëndrueshme dy ditë pas shtrimit në spital me koronavirus, tha mjeku i tij të shtunën.

"Kjo ngjall optimizëm, të kujdesshëm, por të arsyeshëm," tha Dr. Alberto Zangrillo në një deklaratë të shkurtër.

Dr. Alberto Zangrillo
Dr. Alberto Zangrillo

Berlusconi, 83 vjeçar, u testua pozitiv për COVID-19 të mërkurën dhe u dërgua në spitalin San Raffaele të Milanos të nesërmen, pasi kaloi një ethe të lehtë. Një radiografi e mëvonshme zbuloi se ai kishte një pneumoni të lehtë në të dyja mushkëritë.

Dr. Zangrillo, i cili ngjalli polemika në muajin maj kur tha se koronavirusi po e humbiste fuqinë, u tha gazetarëve se kishte vendosur që ta shtronte në spital zotin Berlusconi si masë paraprake, duke pasur parasysh moshën e tij dhe problemet e mëparshme shëndetësore.

Manjati i medias iu nënshtrua një operacioni në zemër në vitin 2016 dhe i ka mbijetuar gjithashtu kancerit të prostatës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG