Lidhje

Theresa May nuk tërhiqet nga mbështetja për marrëveshjen për Brexit-in


Kryeministrja britanike Theresa May i doli mbrojtje projekt-marrëveshjes saj debatueshme për çështjen Brexit, duke i bërë thirrje publikut britanik ta mbështesë atë.

Kritikët brenda parti, cilët ankohen se marrëveshja e propozuar do ta kthejnë Britani një "shtet vasal", përgatitën ndërkohë një kërkesë zyrtare për largimin e zonjës May.

Marrëveshja e propozuar me Bashkimin Evropian, më shumë se dy vjet pasi britanikët votuan në një referendum për të dalë nga blloku, shkaktoi dorëheqjen e 6 ministrave. Marrëveshja u bë gjithashtu shkak për një situatë tensioni të lartë në Dhomën e Komuneve, ku kryeministres iu bë pritja më armiqësore që një kryeministër ka patur që nga viti 1940, kur Neville Chamberlainin e detyruan të largohej nga detyra, në fillim të Luftës së Dytë Botërore.

Gjatë një interviste në radio, zonja May tha se ka negociuar marrëveshjen më të mirë të mundshme, pavarësisht se janë kaluar shumë "vija të kuqe" të vendosura më parë prej saj. Zonja May dhe besnikët e saj thonë se nuk ka alternativë tjetër veç marrëveshjes së propozuar prej rreth 538 faqesh, fyut i bisedimeve të vështira. Sipas tyre alternativat do të ishin edhe më të pakëndshme për Britaninë ose të pamundura që BE-ja të mund t’i pranonte.

Barra e kryeministres u lehtësua premten, kur një ministër i lartë, Michael Gove, i përfolur se do jepte dorëheqjen shenjë proteste ndaj marrëveshjes, tha se do qëndronte kabinetin qeveritar.

Megjithatë mbetet ende e paqartë nëse tjerë emra linjës ashpër Brexit-it kabinetin e mpakur kryeministres May, do ndjekin vendimin e zotit Gove gjatë javëve ardhshme për mos dhënë dorëheqjet. Deri tani, mbështetës tjerë daljes nga BE-ja, kanë bërë ditur se do qëndrojnë kabinet me qëllimin për përmirësuar marrëveshjen.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG