Lidhje

Kaliforni: fillon përdorimi rekreativ i marijuanës


Kalifornia u bë më 1 janar shteti i gjashtë amerikan që legalizon përdorimin rekreativ të marijuanës. Deri tani përveç Kalifornisë, konsumimi i marijuanës për qejf, pra jo për arsye mjekësore, lejohet në Nevada, Oregon, Uashington, Alaska dhe Kolorado si dhe në kryeqytetin e vendit.

San Diego, San Jose, Oakland, Berkeley dhe Eureka janë ndër qytetet ku dyqanet ku shitja e marijuanës pa recetë mjekësore u bë e ligjshme pas ndërrimit të viteve.

Masa, e miratuar nga votuesit e Kalifornisë në nëntor të vitit 2016, në referendumin e njohur si Propozimi 64, vjen më shumë se dy dekada pasi Kalifornia u bë shteti i parë amerikan që legalizoi përdorimin e marijuanës për trajtime mjekësore.

Ndërsa ky është një lajm i mirë për entuziastët e kanabisit, ata që shpresojnë për një përdorimi të pakufizuar të marijuanës në Kaliforni do ta kuptojnë shumë shpejt se realiteti nuk është aq i thjeshtë.

Më e rëndësishmja, ndërkohë që gjashtë shtete amerikane dhe kryeqyteti i vendit, Uashington kanë legalizuar përdorimin e marijuanës rekreative, është se qeveria federale e Shteteve të Bashkuara e konsideron atë ende një substancë të kontrolluar, të klasifikuar me heroinën dhe drogat LSD, si droga të paligjshme.

Njëzetë e nëntë shtete kanë legalizuar përdorimin e marijuanës për trajtime mjekësore, dhe Shteti i Mejnit dhe Masaçusetist pritet ta legalizojnë përdorimin rekreativ të marijaunës në vitin 2018.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG