Lidhje

Arrin në 378 vetë numri i të vdekurve gjatë Festivalit të Ujit në Kamboxhia

  • Zëri Amerikës

Arrin në 378 vetë numri i të vdekurve gjatë Festivalit të Ujit në Kamboxhia

Familjet kamboxhiane vazhduan edhe sot të kërkojnë nëpër spitalet e kryeqytetit Pnom Pen për të gjetur të afërmit e tyre mes të paktën 378 njerëzve që gjetën vdekjen të shtypur nga turma në një festival të madh.

Shumica e viktimave u shtypën, u asfiksuan ose u mbytën në ujë kur një turmë e madhe njerëzish në një ishull të lumit Tonle Sap, u përfshi nga paniku dhe vrapoi për të kaluar në bregun tjetër nëpër një urë të ngushtë.

Dëshmitarët thanë se disa prej njerëzve në turmë u detyruan të hidheshin nga ura për të mos u shkelur nga turma.

Kryeministri i Kamboxhias, Hun Sen, tha se kjo është “tragjedia më e madhe” që ka goditur vendin që nga regjimi komunist i Khmerëve të Kuq që vendosën një pushtet terrori në vitet ‘70. Ai e shpalli të enjten ditë zie kombëtare për viktimat.

Në emër të Shteteve të Bashkuara, Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, shprehu ngushëllime të thella për njerëzit që humbën jetën në këtë tragjedi. Ajo shpehu besim se kamboxhianët do të dinë të mbijetojnë në këto kohë të vështira.

XS
SM
MD
LG