Lidhje

Dërgohet në burg kardinali australian i dënuar për abuzim me fëmijët


Kardinali australian, George Pell, zyrtari i lartë i Kishës Katolike i shpallur fajtor për abuzim seksual me fëmijët, u dërgua sot vuajë dënimin burg.

Kardinali Pell u dërgua burg mërkurën, pas një seance një gjykatë Melburn, ndërsa gjykatësi ia hoqi drejtën për lirim me kusht.

Juria gjyqin e tij, deklaroi martën se kishte arritur përfundimin se 77 vjeçari Pell ishte fajtor për pesë akzua, përfshirë atë për sulm seksual ndaj dy djemve adoleshentë, pjesëtarë korit kishës, Katedrales Shën Patrik qytetit vitin 1996, kur ai ishte arqipeshkv i dioqezës Melburnit.

Juria e mori vendimin dhjetor, por ai ishte i vulosur, nën një urdhër rreptë gjykatësit, pengonte bërjen publike detajeve. Kardinali Pell po përballet me akuza, nga koha kur ishte prift i ri qytetin e tij Ballarat, por prokurorët i rrëzuan ato akzua martën.

Kardinali Pell përballet me denim deri 50 vjet burg bazë akuzave. Masa e dënimit pritet shpallet 13 mars.

Pell ka qenë sekretar i thesarit dhe ministër i ekonomisë Vatikan nga viti 2014, por ka qenë i pezulluar nga viti 2016, kur u shpallën akuzat.

Zëdhënësi i Vatikanit, Alessandro Gisotti thotë se mandati pesëvjeçar i kardinalit Pell si ministër i ekonomisë, përfundoi këtë muaj. Pell është përjashtuar gjithashtu nga funksioni si një prej anëtarëve një grupi këshilltarësh afërt Papa Françeskut.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG