Lidhje

Krishtlindja në Tiranë


Krishtlindjet në Tiranë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Krishtlindjet në Tiranë

Në Tiranë, mijëra besimtarë të krishterë festuan Krishtlindjen. Ata u mblodhën në kisha e katedrale për të uruar festën. Shqipëria është e njohur për tolerancën fetare.

Krishtlindjet në Tiranë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Dhjetëra mijëra besimtarë të krishterë shqiptarë festuan sot Krishtlinjdjet, një nda ditët më të rëndësishme të fesë së tyre.

Ashtu katolikët para mesnatës edhe ortodoksët herët në mëngjes, u bashkuan pranë objekteve të tyre të kultit për të festuar lindjen e Krishtit.

Në katedralen e Shën Palit meshën ceremoniale të krishtlindjeve e drejtoi sekretari i konferencës ipeshkvnore George Frendo.

Ai u kujtoi besimtarëve se katedralja e Shën Palit gjendet përballë me muzeumin e diktatorit Enver Hoxha, i cili vrau e burgosi klerikët e shquar shqiptarë, ndaloi besimin fetar dhe shkatërroi qindra objekte kulti, duke pretenduar vrajsen e vetë Zotit.

Don Frendo drejtoi sot mesëhn e krishtlindjeve, pasi disa javë më parë ndërroi jetë Arkipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, imzot Rrok Mirdita, i cili e drejtoi kishën shqptare për mbi 20 vjet dhe për veprën e tij u kujtua mbrëmë me nderim...

Besimtarë katolikë dhe ortodoksë morën sot mjaft urime edhe nga shumë qytetarë shqiptarë të besimeve të ndryshme.

Shqipëria është e njohur për harmoninë dhe bashkëjetesën fetare, si dhe për faktin nuk ka regjistruar asnjë herë në histori konflikte me baza fetare.

XS
SM
MD
LG