Lidhje

Nxënësit amerikanë në protesta kundër dhunës me armë


New York, 20 mars 2018

Nxënësit në mbarë Shteteve të Bashkuara përkujtuan të premten19 vjetorin e vrasjeve në shkollën e mesme “Kolumbajn” të Kolorados, ku humbën jetën 13 vetë.

Në Uashington, nxënësit e shkollave të mesme u mblodhën përballë Shtëpisë së Bardhë dhe marshuan drejt selisë së Kongresit me thirrjet ndaj ligjvënësve të ndërmarrin veprime konkrete për kontrollin e armëve të zjarrit.

Protestat janë organizuar nga nxënësit e shkollës së mesme në Parkland të Floridës, ku u vranë 17 vetë.

Ndërkohë sot, një nxënës po në Florida plagosi një shok klase. Ngjarja ndodhi në një shkollë të Okalës dhe nxënësi u arrestua nga policia.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG