Lidhje

SHBA: Vendime gjyqësore të pritshme para hyrjes në fuqi të urdhrit për udhëtarët


Avokatët e organizatave të përfshira në procedimet penale që kanë si synim të bllokojnë urdhrat e Presidentit Trump për të kufizuar udhëtarët dhe refugjatët që vijnë në Shtetet e Bashkuara, thanë se po ndjekin me vëmendje seancat gjyqësore që po mbahen sot në Merilend, Havai dhe shtetin e Uashingtonit për vendime që mund të ndikojnë në zbatimin e urdhrit më të fundit ekzekutiv të presidentit.

Tre gjyqtarë federalë të apelit mbajtën në fuqi muajin e kaluar një vendim të shtetit të Uashingtonit që e pezulloi urdhrin e parë për kufizimin e udhëtimit që u lëshua më 27 janar, një javë pasi presidenti Trump bëri betimin. Versioni i rishikuar që u lëshua javën e kaluar, synonte të shmangte çështjet gjyqësore, protestat dhe ndërlikimet me zbatimin e urdhrit të parë.

Urdhri i ri ekzekutiv që doli më 6 mars, u mohon vizat qytetarëve nga Irani, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni për 90 ditësi edhe ndalon pranimin e të gjithë refugjatëve për 120 ditë, duke filluar nga 16 marsi, për arsye që qeveria tha se kanë të bëjnë me shqetësimet për “sigurinë kombëtare”.

Kundërshtarët e urdhrit, që prek gjashtë vende me shumicë myslimane dhe njp popullatë refugjatësh që pret të risistemohet dhe që përfshin shumë myslimanë, thonë se urdhri i dytë është po aq diskrimues dhe antikushtetues sa edhe I pari dhe kanë në plan të vazhdojnë sfidat ligjore të politikave të presidentit.

"Sado që të përpiqet Presidenti Trump që të distancohet nga deklaratat fillestare që bëhej fjalë për ndalimin e myslimanëve dhe disktiminim kundër myslimanëve, ai nuk mund ta mbulojë se ku e kishte basën ky urdhër, që ishte një përpjekje për të diskriminuar myslimanët, për shkak të fesë së tyre”, tha Cecillia Wang, zëvendës drejtorja për çështjet ligjore e Bashkimit Amerikan për Liritë Civile, në një telefonatë me gazetarët të martën.

Herë pas here, gjatë fushatës për president, zoti Trump kishtë bërë deklarata për moslejimin e refugjatëve dhe myslimanëve në Shtetet e Bashkuara.

Shtëpia e Bardhë mohon që urdhri të ketë në shënjestër myslimanët.

Meqenëse urdhri u shpall 10 ditë para se të fillojë zbatimi, nuk pritet që të krijohet konfuzion në aeroporte nëse urdhri hyn në fuqi të enjten.

Mark Doss, jurist i Projektit për Ndihmën ndaj Refugjatëve tha se avokatët do të jenë të gatshëm të përgjigjen në aeroporte të enjten “nëse krijohen probleme”.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG