Lidhje

Masat e Presidentit ndaj koronavirusit përçajnë Uashingtonin


Presidenti Donald Trump po përpiqet qetësojë amerikanët ndërsa rastet me koronavirus po rriten gjithë vendin. Por administrata ka mosmarrëveshje me demokratët e Kongresit, cilët thonë se planet e zotit Trump për minimizuar ndikimin ekonomi situatës, nuk do ndihmoj punëtorët amerikanë, janë edhe goditurit. Korrespondentja e "Zërit Amerikës" Katherine Gypson raporton rreth shqetësimit ligjvënësve mbi këtë çështje.

Presidenti i bëri një apel popullit amerikan

"Jemi përgatitur dhe po bëjmë një punë shkëlqyer. Do largohet! Vetëm qëndroni qetë, pasi do largohet",

Por kjo nuk mund thuhet për ekonominë amerikane. Njoftimi se një zonë jashtë qytetit Nju Jorkut u shdërrua zonën e parë kontrollit ku do ndalohen pjesa e madhe e aktiviteteve për dy javë, ka rritur shqetësimin lidhur me përgjigjen e administratës ndaj situatës krijuar.

Jemi shumë shqetësuar për paaftësinë e presidentit dhe mungesën e përqendrimit përpjekjeve për luftuar përhapjen e koronavirusit. Besojmë se mungesa e përqëndrimit po paralizon përpjekjet për adresuar këtë krizë publike dhe po shkakton probleme bursë. Një fjalë mund ta përshkruajë deri tani përgjigjen e administratës. Paaftësi!" tha Chuck Schumer, udhëheqësi i pakicës Senat.

Ekipi po koordinon përpjekjet ndaj koronavirusin Shtëpisë e Bardhë tha se administrata po përparon me furnizimin e laboratorëve me teste për virusin.

"Testimi është i mundshëm gjitha laboratorët shtetërorë. Deri fund javës do jenë dispozicion edhe 4 milionë teste tjera", thotë Nënpresidenti Mike Pence,

Por kushtet kur industria e udhëtimit prej 1.6 trilionë dollarësh po merr goditje serioze dhe ndërsa punonjësit ngrenë shqetësimin a do paguhen për ditët do qëndrojnë shtëpi nëse preken nga virusi, administrata ofroi disa detaje mbi një propozim për ulje taksave me qëllim stimulimin e ekonomisë.

"Mendoj se do garantojë një rritje madhe", thotë Larry Kudlow, Këshilltar Ekonomik i Presidentit Trump.

Propozimi i presidentit për ulje taksave deri pas zgjedhjeve nëntorit ka nxitur demokratët thonë se ai nuk po vendos krye interesat e popullin amerikan.

"Ne duhet plotësojmë boshllëqet sistemin e kujdesit shëndetësor. Nuk duhet tia hedhim duke menduar se vetëm një ditë pushimi do sjellë ndryshim për punonjësit këtë vend", thotë ligjvënësja demokrate Donna Shalala.

Shumë ligjvënës kanë ngritur shqetësimin nëse duhet vazhdojnë punën normalisht Kongres. Disa kanë mbyllur zyrat e tyre si masë për parandaluar përhapjen e virusit nga zonat kanë marrë goditje fortë siç është Siatëll.

"Për ne shtetin Uashingtonit, ku ndodhet epiqendra e shpërthimit, ndoshta ikjet dhe ardhjet Uashington, nuk janë gjëja e zgjuar po bëjmë", thotë ligjvënësja demokrate Pramila Jayapal.

Por kryetarja e Dhomës Përfaqësuesve Nancy Pelosi u tha ligjvënësve se Kongresi do vazhdojë punën, pasi siç tha ajo, ka ende shumë punë rëndësishme për bërë.

"Kemi nevojë për teste ndaj koronavirusit përhapura gjerësisht në vend dhe pa pagesë. Pengesat nuk lejojnë miratimin e testeve, nuk lejojnë shtetet dhe laboratorët privatë kryejnë teste e me shpejtësi, duhet marrin fund", thotë Chuck Schumer, udhëheqësi i pakicës Senat.

Veprime këto duhen ndërmarrë mënyrë Shtetet e Bashkuara shmangin pasoja edhe katastrofike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG