Lidhje

Ted Cruz shpall Carly Fiorinën si kandidate për nënpresidente


Kandidati republikan për President Ted Cruz dhe kandidatja e saposhpallur prej tij si nënpresidente, Carly Fiorina, dikur rivalja e tij politike, përballen me një garë të vështirë për të mundur Donald Trumpin për emërimin e Partisë Republikane.

Senatori Cruz që është shumë mbrapa zotit Trump në garën për kandidaturën republikane, tha se zonja Fiorina ka përvojën dhe zgjuarsinë që të jetë presidente nëse është e nevojshme.

Por detyra e pare e zonjës Fiorina është që të ndihmojë për të mundur rivalët.

“Donald Trump dhe Hillary Clinton janë dy anë të së njëjtës medalje. Të dy janë liberal, e dime këtë. Hillary Clinton, ashtu si shumë politikanë i ka bërë milionat në këmbim të favoreve dhe ndikimeve nga brenda sistemit. Dhe Donald Trump i ka bërë miliardat duke blerë njerëz si Hillary Clinton”.

Zoti Trump u tall me zotin Cruz që shpalli një kandidate për nënpresident, duke thënë se ai nuk ka asnjë shans që të sigurojë numrin e duhur të delegatëve për t’u bërë kandidat.

“Ai është kandidati i parë presidencial në historinë e këtij vendi, që e ka matematikisht të pamundur të jetë president që zgjedh në kandidate për nënpresidente. Është një rekord. Sinqerisht u uroj gjithë të mirat, por ju siguroj që nuk do t’ia dalin”.

Zoti Trump po e kthen vëmendjen tek një betejë me Hillary Clintonin, që është më pranë kandidaturës së partisë demokrate nga ç’është ai pranë kandidaturës republikane.

Zonja Clinton që gjithashtu po parashikon një garë me zotin Trump, ka reaguar duke hedhur poshtë çdo koment të tij.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG