Lidhje

Dajana Berisha: Energjia nga qymyri, e pengon zhvillimin e Kosovës


Një drejtuese e shoqërisë civile në Kosovë thotë se termocentrali Kosova e Re, do të sillte më shumë dëme sesa përfitime për vendin dhe për këtë arsye nuk duhet ndërtuar. Dajana Berisha, përfaqësuese e Konsorciumit të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qendrueshëm në Kosovë, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës, se strategjia e energjisë në Ballkan duhet të përqendrohet tek zhvillimi i tregut rajonal dhe burimet e qendrueshme. Zonja Berisha, drejtore ekzekutive e Forumit për Inciativë Qytetare foli edhe për nevojën e filantropisë dhe përmirësimit të statusit të gruas në Kosovë, përfshirë intensifikimin e përpjekjeve për të ndihmuar gratë dhunuara gjatë luftës. Fillimisht zonja Berisha, iu përgjigj pyetjes se për çfarë bisedoi me përfaqësuesit e Bankës Botërore, të cilët konsorciumi ka kohë që përpiqet t'i bindë të heqin dorë nga projekti i termocentralit.

Dajana Berisha e KOSID-it flet për energjinë në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:25 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG